PUBLIKUJ Z LIBER BLOGIEM

Tutaj opublikujesz swój artykuł, prześlij posta!

Powszechnie stosowany herbicyd Roundup groźny dla zdrowia

Posted by Femina Liberata w dniu Grudzień 5, 2010

Najnowsze badania wykazały, że najlepiej sprzedający się na świecie środek chwastobójczy Roundup, powszechnie używany w ogrodach, na polach uprawnych i miejskich parkach, zawiera składnik zabójczy dla komórek ludzkich, szczególnie dzieci w okresie płodowym, a także dla komórek łożyska i pępowiny.

Według prestiżowego pisma Scientific American Magazine używany masowo do ochrony upraw GMO środek chwastobójczy Roundup okazał się toksyczny dla komórek ludzkich. Badania wykazały, że powszechnie używany w ogrodach, na polach uprawnych i wmiejskich parkach herbicyd koncernu Monsanto – Roundup, zawiera składniki, które powodują “duszenie się” komórek ludzkich w warunkach laboratoryjnych.

Te najnowsze odkrycia spowodowały debatę na temat tzw. “biernych” składników – rozpuszczalników, środków konserwujących, środków powierzchniowo czynnych i innych substancji, które producenci dodają do pestycydów. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska dopuściła do użycia blisko 4 tys. takich “biernych” składników herbicydów. Glifosat – aktywny składnik Roundupu, jest najpowszechniej stosowanym środkiem chwastobójczym w USA – według oficjalnych danych aż 50 tys. ton tego środka trafia w ciągu roku na amerykańskie pola i trawniki.
Dotychczas większość badań koncentrowała się na problemie bezpieczeństwa dla zdrowia samego glifosatu, a nie zestawu wszystkich składników środka Roundup. Jednak podczas najnowszych badań okazało się, że składniki uważane za bierne, w rzeczywistości zwielokrotniają toksyczny wpływ tego herbicydu na komórki człowieka i to w stężeniach wielokrotnie mniejszych od powszechnie stosowanych na polach, w ogrodach i parkach miejskich.

Naukowcy byli zaskoczeni faktem, że szczególnie jeden składnik – określony skrótem POEA, okazał się bardziej zabójczy dla komórek dzieci w okresie płodowym, dla komórek łożyska i pępowiny niż sam składnik chwastobójczy. Specjaliści z Uniwersytetu w Caen we Francji uznali to za dowód, że “bierne składniki” Roundupu w rzeczywistości wykazują niebezpieczną toksyczność. Co więcej dodatki o nieujawnionym składzie chemicznym w środkach dostępnych na rynku, mogą powodować uszkodzenie komórek człowieka, a nawet śmierć przy typowym spryskiwaniu Roundupem upraw soi, kukurydzy, trawników i ogrodów. Naukowcy podejrzewają, że Roundup może powodować problemy z donoszeniem ciąży przez zaburzanie wytwarzania hormonów, co może skutkować deformacją płodu, niską wagą noworodków i prowadzić do poronień.

Puste opakowanie po preparacie Roundup wyrzucone do śmietnika przez pracownika PK GOKO w Wieluniu

Preparat Roundup używany jest przez okolicznych rolników, mieszkańców Wielunia, drogowców jak i wieluńskie firmy zatrudnione przez Urząd Miasta do zwalczania chwastów na placach, chodnikach wokół domów i w parkach. Preparat ten nie ulega w środowisku naturalnym całkowitej biodegradacji, lecz on i jego metabolity przedostają się do wód gruntowych i do wody pitnej narażając ludzi na jego szkodliwe działanie. Wydaje się, że bardziej ekologiczne jest zwalczanie chwastów metodami tradycyjnymi. Chronimy w ten sposób nas i nasze środowisko. Pragnę zwrócić uwagę na to, iż polskie Ministerstwo Ochrony Środowiska w ślad za innymi agencjami środowiskowymi w Europie, nałożyło karę pieniężną na firmę Monsanto sprzedającą Roundup za umieszczenie nieprawdziwej informacji o tym, że preparat ten ulega całkowitej biodegradacji.
Więcej na ten temat:
http://ekologia.re.pl/artykul/5164.html
Czy czeka nas epidemia bezpłodności?
Świat według Monsanto-Bibuła.com

Reklamy

Komentarze 4 to “Powszechnie stosowany herbicyd Roundup groźny dla zdrowia”

 1. wygudka said

  tak niestety jest z ta chemią

 2. scypion said

  Czy czeka nas epidemia bezpłodności?
  28 paź 10, 09:22
  Jaki wpływ na zdrowie może mieć żywność genetycznie modyfikowana? Czy czeka nas epidemia bezpłodności? Jakie jeszcze zagrożenia niesie ze sobą GMO? Dlaczego Departament Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa pozwalał, by firma wmawiała ludziom, że herbicyd Roundup jest bezpieczny dla środowiska? Druga część reportażu o GMO w czwartek w TVN UWAGA! O 19.50!

  Produkcja żywności to potężny biznes, dający ogromne zyski. Najważniejszym jej elementem jest ziarno, bez którego nie byłoby roślin, którymi żywią się zwierzęta hodowlane. To właśnie produkcja genetycznie modyfikowanych nasion przynosi miliardowe zyski kilku firmom, które budowały potęgę w branży chemicznej. Dziś zarabiają na biotechnologii. Liderem w tej branży jest amerykański koncern Monsanto, do którego należy około 90 proc. upraw GMO na całym świecie. W przeszłości firma produkowała środki chemiczne, używane między innymi podczas wojny w Wietnamie, sztuczny hormon wzrostu dla krów wycofany z wielu krajów. Niektóre badania dowiodły, że te środki mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dziś Monsanto jest liderem w produkcji środka ochrony roślin – Roundup. Preparat jest powszechnie stosowany w Polsce.

  – Roundup jest tzw. preparatem totalnym. Niszczy wszelką zieloną roślinność. Bez Roundupu rolnik dzisiaj nie potrafi dać sobie rady z perzem, podstawowym chwastem – mówi Adam Koryzna, rolnik i zarazem prezes stowarzyszenia „Koalicja Na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa”.

  Tymczasem naukowcy alarmują. W Caen, w północnej Francji, mieści się uniwersytet, gdzie badano wpływ tego najbardziej powszechnego herbicydu na zdrowie.

  – Podczas badań stwierdziliśmy, że Roundup należy do głównych substancji skażających wodę i żywność. Badamy minimalne dawki Roundupu. Dokładnie takie, jak w produktach spożywczych, zawierających GMO. W badaniach okazało się, że Roundup, w bardzo małym stężeniu – takim jak występuje w GMO – a nawet 800 razy mniejszym, zabija komórki człowieka w krótkim czasie: 2-3 dni. W jeszcze mniejszym stężeniu Roundup zaburzał system hormonalny, blokując wydzielanie hormonów płciowych w komórkach, jak też samo działanie tych hormonów w komórkach. To bardzo ważne, bo hormony te mają kluczowe znaczenie dla płodu ludzkiego. Bez nich nie jest możliwe ukształtowanie się narządów płciowych noworodka. Roundup zaburza przebieg ciąży i powoduje poronienia – mówi Gilles-Eric Seralini, biolog molekularny, Uniwersytet w Caen.

  – Roundup stosuję do desykacji (osuszania) rzepaku, pszenicy. Rocznie zużywam go ok. 500 litrów – mówi Dariusz Matuszek, polski rolnik. O popularności Roundupu w Polsce decyduje skuteczność, a także cenna dla kupujących informacja o rozkładzie w środowisku naturalnym. To środek łatwo dostępny. Właściciele ogródków działkowych mogą go kupić niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Nie wiedzą jednak, że badania naukowców udowodniły szkodliwość preparatu.
  – Roundup nie jest biodegradowalny i może pozostawać nawet rok w glebie i w wodzie – mówi Gilles-Eric Seralini, biolog molekularny, Uniwersytet w Caen.
  źródło: onet.pl
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/czy-czeka-nas-epidemia-bezplodnosci,1,3754404,wiadomosc.html

 3. feminaliberata said

  To wszystko prawda jemy dużo chemii ;-(

 4. skuteczne said

  Wyjątkowo ciekawy wpis, zalecam wszystkim

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: