PUBLIKUJ Z LIBER BLOGIEM

Tutaj opublikujesz swój artykuł, prześlij posta!

Życie bez środków chemicznych

Posted by Femina Liberata w dniu 22 grudnia, 2013

Nagranie wykładu Mirosława Hartwicha pt. „Efektywne mikroorganizmy”, który był wygłoszony podczas spotkania Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia w marcu 2011 r.

EM to mieszanka mikroorganizmów tlenowych (potrzebujących dostępu powietrza dla prawidłowego funkcjonowania) i beztlenowych (nie potrzebujących dostępu powietrza do prawidłowego funkcjonowania), które koegzystują w obrębie wspólnej przestrzeni na zasadzie symbiozy. Preparaty EM zawierają całkowicie naturalne i stosowane od wieków mikroorganizmy. Żaden z preparatów Technologii Efektywne Mikroorganizmy nie zawiera elementów modyfikowanych genetycznie ani chemicznych składników używanych w produkcji nawozów, herbicydów czy pestycydów.

W 1982 Teruo Higa z Uniwersytetu Ryukyu na Okinawie w Japonii opracował specyficzną kombinację pożytecznych mikroorganizmów występujących w warunkach naturalnych w świecie przyrody. Mikroorganizmy te cechują wyjątkowe zdolności w zakresie wspomagania, odtwarzania oraz ochrony rozmaitych ekosystemów. EM jest unikalną formułą o działaniu probiotycznym i antyutleniającym. Odkrywca nazwał tę grupę mikroorganizmów Efektywnymi Mikroorganizmami, czyli w skrócie EM.

Tym , co czyni EM niezwykłym jest kombinacja mikroorganizmów tlenowych i beztlenowych. Mikroorganizmy tlenowe potrzebują do życia tlenu, a organizmom beztlenowym jest on niepotrzebny. Świat naukowy przyjmował za pewnik zasadę, że te dwa rodzaje mikroorganizmów nie mogą funkcjonować wspólnie w tym samym środowisku, ponieważ potrzebują diametralnie różnych warunków dla swojego rozwoju i przetrwania. Jednak w naturze obydwie te grupy występują w glebie. Przed wynalezieniem Preparatu EM zakładano, że mikroorganizmy tlenowe są „dobre” a beztlenowe są „złe” . Taka koncepcja jest jednak błędna. Obydwie grupy zawierają substancje biochemiczne zarówno wywołujące choroby, jak i osłabiające przebieg rozwoju chorób.

Efektywne Mikroorganizmy zwalczają drobnoustroje wywołujące objawy chorobowe gleby i roślin. Zarówno mikroorganizmy tlenowe, jak i beztlenowe posiadają wspólną cechę: zdolność przetwarzania substancji organicznych w antyoksydanty – związki przeciwdziałające procesom utleniania (takim, jakie występują np. podczas korozji metali, oraz gnicia związków organicznych). Z tego względu są bardzo pożyteczne poprzez wspomaganie warunków zdrowotnych gleby, roślin i zwierząt. W świecie mikroorganizmów istnieją różne grupy obejmujące niewielką grupę dominujących „efektywnych” mikroorganizmów oraz małą grupę dominujących „szkodliwych” mikroorganizmów. Największą grupę stanowią mikroorganizmy- konformiści , które w zależności od rozwoju sytuacji w „mikroświecie” stają się stronnikami jednej z wymienionych wcześniej grup dominujących.

Dwie grupy dominujących mikroorganizmów toczą ze sobą walkę w celu uzyskania dominującej pozycji. Miliony pozostałych mikroorganizmów śledzą wyniki tej walki stojąc na uboczu i obserwując, która grupa odniesie zwycięstwo. Wówczas albo przyłączają się do zwycięzców jako oficjalni sojusznicy, albo przyłączają się do nich udając ich kuzynów. Szkodliwe mikroorganizmy stanowią w chwili obecnej rosnącą grupę mikroorganizmów glebowych i stanowią duży procent wszystkich mikroorganizmów w glebie.

Sytuacja ta jest spowodowana wieloma czynnikami, między innymi długotrwałymi uprawami monokulturowymi , zbyt mało urozmaiconym płodozmianem, zbyt intensywnym nawożeniem nawozami syntetycznymi, stosowaniem w dużych ilościach chemicznych środków ochrony roślin , stosowaniem niewłaściwych metod uprawy gleby, zastosowaniem zbyt ciężkiego sprzętu rolniczego, oraz pozostawieniem powierzchniowej warstwy gleby bez zastosowania metod chroniących ją przed erozją. Innymi czynnikami wpływającymi na wzrost liczebności szkodliwych mikroorganizmów w glebie są zanieczyszczenia powodowane przez transport drogowy i ścieki asenizacyjne z gospodarstw domowych. Wszystkie wspomniane powyżej czynniki działając łącznie tworzą niesprzyjające warunki dla gleby, jakości żywności, oraz zdrowia ludzi i zwierząt.

Właściwe zastosowanie preparatu EM w rolnictwie i uprawie roślin kwiatowych, domach i ogrodach sprawi, że w środowisku naturalnym wzrośnie liczba efektywnych mikroorganizmów.

Dodaj komentarz