PUBLIKUJ Z LIBER BLOGIEM

Tutaj opublikujesz swój artykuł, prześlij posta!

Biuletyn z lutego 2011 r. PAN na temat GMO.

Posted by Femina Liberata w dniu Listopad 23, 2012

INSTYTUT BOTANIKI IM. W. SZAFERA, POLSKA AKADEMIA NAUK  – K R A K Ó W

„ORGANIZMY GENETYCZNIE MODYFIKOWANE (GMO) W KONTEKŚCIE ZAGROŻEŃ ŚRODOWISKA”

Konkluzje z tegoż biuletynu, przeciwstawne do artykułu opublikowanego na tej stronie 

1. Skutki o charakterze biologicznym lub ekologicznym bywają rozpoznawane z opóźnieniem całych dziesięcioleci od momentu zadziałania czynników środowiskowych – tak było z rozpoznaniem ubocznych skutków palenia papierosów, stosowania DDT, PCB, itp. Wobec niedostatku niezależnych badań, dzisiejsze twierdzenia o nieszkodliwości GMO są jeszcze przedwczesne.

2. Wpływ upraw roślin GM na przyrodę poznano śladowo. Jednak to, co już wiadome, dostatecznie niepokoi by wspierać rozwagę. Zgodnie z prawodawstwem UE, w takim razie obowiązują zasady: przezorności oraz „zanieczyszczający płaci”. To obowiązkiem producenta jest udowodnienie, że produkt nie niesie ryzyka, ale koncerny biotechnologiczne tylko nikłą część środków finansowych przeznaczają na takie testowania.

3. W Polsce (jak i w UE) mamy nadwyżki żywności, a spowodowana stosunkowo niską chemizacją gleb wysoka jakość krajowej produkcji rolnej wręcz wyklucza potrzebę wprowadzania technologii o podwyższonym ryzyku. Dlatego Polska może sobie pozwolić na wieloletnie moratorium na uprawy i pasze z GMO.

4. Do czasu, aż UE upora się z problemami prawno-administracyjnymi, władze RP, wzorem innych krajów unijnych, powinny opóźniać włączenie nas do międzynarodowego obrotu i uwalniania GMO do środowiska. Zmiana prawa unijnego staje się bardzo prawdopodobna w obliczu sprzeciwu rosnącej liczby państw członkowskich. Jest ona chyba nieunikniona, gdyż istnieją już znacznie bezpieczniejsze dla środowiska oraz mniej kontrowersyjne technologie zwiększania plonów, takie jak marker-assisted selection (MAS) lub probiotechnologia SCD.

5. Istnieje pilna potrzeba opracowania i zrealizowania interdyscyplinarnego programu badań z udziałem biotechnologów, ekologów, gleboznawców i rolników nad ewentualnym wpływem upraw roślin GM i hodowli wielkofermowej (w oparciu o pasze z GMO) na ekosystemy polne i sąsiednie naturalne, ale także i na ocieplanie się klimatu (FAO 2006).

Biuletyn do przeczytania w formacie PDF.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: