PUBLIKUJ Z LIBER BLOGIEM

Tutaj opublikujesz swój artykuł, prześlij posta!

Samonaprawiająca się syntetyczno-biologiczna komórka

Posted by Femina Liberata w dniu Sierpień 14, 2012

W Laboratorium Craig Ventor Institute USA wytworzono w wyniku bio-inżynierii bakterię, która potrafi naprawiać własne DNA. Bakteria jest stworzona na bazie tzw „biologii syntetycznej”. „Syntetyczna biologia polega na tym, że do żywej komórki wstrzykiwany jest specjalnie zbudowany syntetyk z połączenia którego powstaje nowa syntetyczno-biologiczna komórka.

Program ten obejmuje tworzenie bakterii, wirusów, glonów i innych organizmów w laboratorium dla potencjalnych zastosowań. Na przykład w produkcji nowych leków, szczepionek „oczyszczania środowiska” wojskowości, itd. Mimo wielkich zachwytów biotechnologów i zapewnień o bezpieczeństwie, tworzone nowe bakterie budzą sporo kontrowersji. Wytworzone półsyntetyczne bakterie mogą spwodować nieoczekiwanie katastrofę biologiczną. Bakteria, która może sama naprawić swoje DNA, może się także sama zmutować, ponadto jest odporna na promieniowanie jonizujące.

J. Craig Venter (genetyk) ogłosił, że stworzona przez jego instytut komórka biologiczna (styntetyczno-biologiczna) jest całkowicie sterowana genetycznie przez „instrukcje syntetyczne”

Bilogia syntetyczna może być stosowana w medycynie jako lek, jednk jest ogromnym zagrożeniem dla organizmów bilogicznych na ziemi i nie wiadomo jakie konsekwencje może wywołać. Komórka pół syntetyczna jest przecież zarazem produktem nanotechnologicznym (niewidzialnym dla oka ludzkiego), który może przenikać przez skórę do ciała człowieka bez jego zgody. Klonowane hybrydy komórki budzą również etyczne kwestie, które wymagają stworzenia dodatkowych programów nadzoru nowych technologii.

Główny problem moralny – to rozważenie ryzyka i korzyści z biotechnologii, bo przecież są to małe syntetyczno-biologiczne roboty. Wystarczy małe zanieczyszczenie igły czy fiolki z lekiem podczas produkcji, by niepowołana komórka syntetyczno – biologiczna dostała się do zdrowego organizmu i wywołała nieporządane odczyny lub smierć. Ostatecznie wielkim niebezpieczeństwem jest wydostanie się tych komórek samonaprawczych do powietrza i skażenie środowiska. Nie wiadomo jak i w którą stronę, funkcje naprawcze “instrukcje syntetyczne” się ukierunkują w zetknięciu z innymi komórkami biologicznymi.

Na podstawie: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/About/genbank25/index.html#day_2_presentations

http://www.youtube.com/watch?v=tcazafdJmPE

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/12/16/AR2010121600019.html

Oraz artykuł

Wszystkie szczepionki są zanieczyszczone – dosłownie wszystkie!

Czy może śpieszysz się, aby zakupić coroczną szczepionkę przeciw grypie lub chcesz pilnie zabrać swoje dzieci by podać im 40 rekomendowanych szczepień ochronnych? Jeśli tak to najprawdopodobniej nie wiesz co robisz, ponieważ nieświadomie szczepiąc się na grypę czy tylko przeciwko odrze, podajesz sobie lub swoim dzieciom raka (wirusa SV40, który go wywołuje) i inne śmiercionośne wirusy, szkodliwe bakterie, środki chemiczne zaburzające płodność i syntetyczne DNA, które grozi uszkodzeniem DNA – twojego własnego biologicznego kodu. – więcej prisonplanet.pl

Profesor Maria Dorota Majewska o szczepieniach

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: