PUBLIKUJ Z LIBER BLOGIEM

Tutaj opublikujesz swój artykuł, prześlij posta!

Francja zakazuje insektycydu do zabezpieczania rzepaku

Posted by Femina Liberata w dniu Lipiec 1, 2012

Francja – największy producent rolny w Unii Europejskiej – zakazała stosowania środka owadobójczego Cruiser firmy Syngenta do ochrony nasion rzepaku. Stało się to po ogłoszeniu wyników badań, z których wynika, że pestycyd ten szkodzi pszczołom.

Minister rolnictwa Stephane Le Foll oświadczył podczas konferencji prasowej w piątek, że Francja wystąpiła o ogólnounijny zakaz stosowania Cruisera na polach rzepaku. Jak dodał, Europejski urząd ds. bezpieczeństwa żywności ogłosi swoją opinię w sprawie pestycydów
neonikotynoidowych (do nich należy Cruiser) pod koniec roku.

Roczny przychód Syngenty ze sprzedaży thiamethoxamu czyli aktywnego składnika preparatu Cruiser wyniósł w ub.r. ponad 1 mld dol. Cruiser bardzo przyczynił się do poprawy wyników sprzedaży środków ochrony roślin w tej spółce. W I kwartale przychody wzrosły o 7,2% do 2,86 mld dol.

– Aktywny składnik ma wpływ na zachowanie pszczół a zwłaszcza na ich zdolność do powrotu do ula. Wycofuję dopuszczenie na rynek. Będziemy starali się to samo wdrożyć na poziomie europejskim – oświadczył Le Foll.
Więcej/biznes.onet.pl

 A w Polsce Minister Rolinictwa  dopuszcza  374 środki ochrony roślin – w tym podejrzane o szkodzenie pszczołom neonikotynoidy – które mogły zostać dopuszczone do użytku w Polsce bez podstawy prawnej. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: