PUBLIKUJ Z LIBER BLOGIEM

Tutaj opublikujesz swój artykuł, prześlij posta!

Orlen chce szukać gazu koło Sieradza

Posted by Femina Liberata w dniu Czerwiec 9, 2011

Gaz łupkowy to w ostatnich dniach gorący temat. Amerykanie oszacowali, że na terenie naszego kraju jest ponad 5 bilionów metrów sześciennych tego surowca. Nic dziwnego, że cała Polska szykuje się na łupki. Główne rejony poszukiwań to ukośny pas od Gdańska, przez Mazowsze, aż po Lubelszczyznę. Tam prywatnym firmom przyznano już kilkadziesiąt koncesji.

Ale jest też na mapie, przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska, jedna „plama” w centralnej Polsce – to dość rozległy teren między Zduńską Wolą, Wieluniem i Wieruszowem. Jak się dowiedzieliśmy, o koncesję stara się tam firma Orlen Upstream, spółka zależna od paliwowego giganta.

Złożone przez nią wnioski są weryfikowane przez Ministerstwo Środowiska, decyzje powinny zapaść po wakacjach. Jeżeli będą pozytywne, Orlen Upstream ma 3 lata na wykonanie badań sejsmicznych i ocenę atrakcyjności złoża.

Od tego będą zależały decyzje, czy spółka będzie się dalej angażować w prace na tym terenie. Nie ma tylko pewności, czy na 100 procent chodzi o gaz łupkowy, jak wynikałoby z rządowej mapy.

Orlen posługuje się szerszym pojęciem „gazu niekonwencjonalnego”. Może się pod nim kryć gaz łupkowy, czyli taki, który znajduje się w niewielkich szczelinach skalnych pod ziemią. Ale może to też być na przykład tzw. gaz zamknięty, pozyskiwany z piaskowców.

Czy pod Sieradzem są szanse na odkrycie „żyły złota”? Mirosław Rutkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego mówi, że koncesje, które sprzedaje firmom resort środowiska, są przygotowane na podstawie badań prowadzonych przez jego instytucję. Jednak nie chce powiedzieć, co może kryć ziemia koło Sieradza. – Bo wchodzimy w sprawy handlowe, dlatego nie możemy wartościować koncesji, mówić, że gdzieś są większe czy mniejsze szanse na znalezienie złóż gazu – mówi Rutkowski.

Zdradza za to, jak wyglądają badania. Po studiach archiwalnych opracowań przystępuje się do badań sejsmicznych. W teren wyjeżdża kilkadziesiąt ciężarówek ze specjalnymi płytami, które opuszczone na ziemię generują wstrząsy. W ten sposób zdobywa się wiedzę o budowie geologicznej i typuje miejsca do wierceń.

Wywiercenie jednego otworu to koszt około 50 mln zł. A średnio wierci się trzy dziury. Kosztowne są też inne badania. Łącznie koszt dochodzi nawet do 500 mln zł. – A to dopiero początek – mówi Mirosław Rutkowski. – W USA na średnim polu roczne nakłady sięgają 5 mld dolarów. To gigantyczna inwestycja, która zwraca się dopiero po 10 czy 20 latach.
żródło: naszemiasto.pl

Od autora
GASLAND film nominowany do Oscara w 2011r. w kategorii filmów dokumentalnych. Emitowany był również przez kanał HBO – niestety prawdopodobnie nie doczeka się premiery w polskiej TV ze względu na tematykę jaką porusza.

Wypowiedź kongresmena z tegoż filmu:

Mr. Maurice Hinchey – członek komisji – kongresmen, New York – „Musimy sobie przypomnieć – już kiedyś zdawano sobie sprawę z tego, że metoda wydobycia gazu ziemnego, która już trwała co najmniej od 20 lat, miała negatywne skutki. Zatruła studnie. Utrudniła ludziom życie, zagraża ich zyciu. Kiedy zmieniła się sytuacja energetyczna kładziono nacisk na to, aby wydobywać gaz ziemny jak najmniejszym kosztem, jak największym zyskiem. Zamiast szczerze mówić o związanych z tym konsekwencjach. Potrzeba nam więcej informacji, szczegółów, lepiej to zrozumieć. Ludzie muszą szczerze informować o tym co robią.”

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Orlen chce szukać gazu koło Sieradza”

  1. […] Orlen chce szukać gazu koło Sieradza Gaz Frackingowy przyczynia się do zanieczyszczenia wody. Like this:LikeBe the first to like this […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: