PUBLIKUJ Z LIBER BLOGIEM

Tutaj opublikujesz swój artykuł, prześlij posta!

Wieluńscy stróże prawa ostrzegają

Posted by Femina Liberata w dniu Maj 20, 2011

– Dzień dobry, jestem przedstawicielem Narodowego Funduszu Zdrowia, chciałabym z Panią porozmawiać na temat… – tak przedstawiła się kobieta, która zapukała do ponad 80-letniej mieszkanki Wielunia i pod pozorem przyznania jej dodatkowych świadczeń zdrowotnych weszła do mieszkania.
Oszuści wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za urzędnika, przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej, instytucji lub za członka rodziny, prowadzą rozmowę w taki sposób, że potencjalna ofiara nie ma żadnych wątpliwości co do osoby i wpuszcza ją do mieszkania, nie podejrzewając, że ma do czynienia z przestępcą.

W dniu 6 maja 2011 roku, w godzinach dopołudniowych n/n kobieta w wieku ok. 35 lat, zapukała do drzwi starszej kobiety, mieszkanki Wielunia, podając się za pracownika NFZ powiedziała, że została ona wytypowana do otrzymania dodatkowych świadczeń zdrowotnych wartości 800 zł. Pod pozorem konieczności dopełnienia niezbędnych formalności kobieta weszła do mieszkania i oświadczyła, że za przystąpienie do oferty, starsza pani otrzyma już w tym dniu 100 zł, po czym wyciągnęła z torebki banknot o nominale 200 zł i poprosiła o wydanie reszty. Gdy otrzymała resztę, powiedziała, że nie może przyjąć tego banknotu, ponieważ jest on źle oznaczony, nieświadoma niczego właścicielka mieszkania przyniosła więc kopertę, w której było 1500 zł, aby wybrać odpowiednio oznaczony banknot. Po wydaniu reszty, starsza pani położyła kopertę na stole, a „pracownica NFZ-u” poprosiła ją, aby się położyła na łóżku celem przeprowadzenia wstępnych badań, jak się okazało podczas owych badań, oszustka opróżniła z pieniędzy leżącą na stole kopertę, po czym oświadczyła, że musi przynieść z auta sprzęt diagnostyczny, w tym momencie kobieta spytała ją o legitymację służbową, w odpowiedzi usłyszała, że jak wróci to zaraz ją pokaże. Kiedy właścicielka mieszkania czekała na nią, zauważyła, że koperta jest pusta – jednak po oszustce nie było już śladu. Sprawę bada Komenda Powiatowa Policji w Wieluniu.
Oszuści najpierw typują swoje potencjalne ofiary – najczęściej wybierają osoby starsze, mieszkające samotnie, nieświadome zagrożeń ze strony obcych ludzi.
Pamiętajmy, że w stosunku do osób obcych musimy kierować się zasadą ograniczonego zaufania, nie należy wpuszczać do mieszkań osób, które podając się za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś firmy, nie posiadają przy sobie legitymacji lub jakiegokolwiek identyfikatora służbowego.
źródło: http://www.wielun.policja.gov.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: